Áfa törzs karbantartás
Kód: Az áfakulcshoz tartozó kódot tudjuk megadni. Az ÁFA kód hossza 2 karakter. A kódnál adhatunk meg számokat és betüket is. Célszerű a kódhoz az ÁFA mértékét megadni. pl.: 27 %-os ÁFA esetén a kód 27, 5 %-os ÁFA esetén a kód 05. Speciális 0 %-os ÁFA kulcsoknál célszerű a betük használata, mert 0 %-os ÁFA kulcs több féle ÁFA-hoz tartozhat. pl.: A fordított adózás ÁFA kulcsa 0 %, a kódja FA. Az EU-n belüli értékesítés ÁFA kulcsa szintén 0 %, a kódja EU
Aktív: Az ÁFA kód törlése csak addig lehetséges, amíg az ÁFA nem szerepel valamelyik bizonylaton. Viszont, ha az ÁFA már szerepel valamelyik bizonylaton, de már nem használjuk, (pl.: megszünt ÁFA kulcs), akkor az Aktív mezőt állítsuk át inaktívra (vegyük ki a pipát).
Magyar, angol, német, stb.: itt tudjuk megadni az ÁFA kódhoz tartozó megnevezést. Ez a megnevezés fog megjelenni a kiállított bizonylat ÁFA összesítő részében.
ÁFA %: Itt tudkjuk megadni, hogy a megadott ÁFA kódhoz hány százalékos ÁFA kulcs tartozik. Az itt megadott ÁFA %-al fog számolni a program a bizonylatok kiállításakor.
Megjegyzés: Az itt megadott megjegyzés a kiállított bizonylat ÁFA összesítő részében fog megjelenni. pl.: itt lehet megadni az ÁFA mentesség okát.
Fordított ÁFA: Ha az ÁFA kulcs Fordított ÁFA-s, akkor ezt a jelölő mezőt be kell jelölni. Az adóhatósági adatszolgáltatásnál külön kell jelölni azokat a számlákat, amelyeknek van fordított ÁFA-s tétele. Ezért meg kell tudnunk különböztetni, hogy melyik a fordított ÁFA-s ÁFA kód. Az ÁFA kód alapján azért nem lehet megkülönböztetni, mert az ÁFA kódnál a feljóhasználó bármilyen kódot meg tud adni (nem csak FA-t), tehát azzal nem különböztethető meg a fordított ÁFA-s ÁFA kód.
Adómentes: Ha az ÁFA kulcs Adómentes, akkor ezt a jelölő mezőt be kell jelölni. Az adóhatósági adatszolgáltatásnál külön kell jelölni azokat a számlákat, amelyeknek van adómentes tétele. Ezért meg kell tudnunk különböztetni, hogy melyek az adómentes ÁFA kódok (akár többféle adómentes ÁFA kódunk is lehet). kiemelt szöveg