Online számlák ellenőrzése
Ebben a menüpontban tudjuk lekérni az általunk kiállított, és a részünkre kiállított számlákat a NAV online számla rendszeréből.
A számla kelténél meg tudjuk adni a lekérdezni kívánt dátum intervallumot. Egy hónapnál sokkal nagyobb intervallumot lehetőleg ne adjunk meg, mert ezeket a számla adatokat a NAV online rendszeréből interneten keresztül tölti le a program. Ha túl nagy intervallumot adunk meg lassú lesz a lekérdezés.
Ezután adjuk meg, hogy a kimenő, vagy a bejövő számla adatokat akarjuk lekérdezni. (alapértelmezett: Kimenő számlák) Ezután a felső sávban lévő „Frissítés” gombra kattintva tudjuk indítani a lekérdezést. Az adatok leválogatásának ideje a számlák darabszámától nagymértékben függ. A számlaadatok lekérdezése után a számla adatokat két különböző nézetben láthatjuk.
Számla eltérések lap
A „Számla eltérések” lapon közvetlenül a lekérdezés befejezése után azokat a számlákat láthatjuk, amelyeknél eltérés van a számlázó programban lévő számlák, és a NAV-nál tárolt számla adatok között. (Ideális esetben itt nem látunk tételeket, ebben az esetben nincsenek számla eltérések)
A következő hibák lehetnek kimenő számla esetén:
1. A számlázó programban szerepel, a NAV rendszerében nem. Ez komoly hiba, mert nem történt meg az adatszolgáltatás!
2. A NAV rendszerében szerepel a számlázó programban nem (ez nem minden esetben hiba, mert ahol több különböző számlázó programot használnak, vagy kézi számlatömböt, ott ez természetesen előfordul, mert ezek a számlák nem az IRIS számlázó programból lettek kiállítva)
3. A számlázó programban is és a NAV rendszerében is szerepel, de valamelyik fontosabb adata eltér (számla kelte, teljesítése vagy a végösszegek) Ez is olyan hiba, aminek utána kell járni.
A következő hibák lehetnek bejövő számla esetén:
1. A számlázó programban szerepel, a NAV rendszerében nem. Ebben az esetben a számlát kiállító nem tett eleget az online számla küldési kötelezettségének. Felhívhatjuk rá a figyelmét, de ebben az esetben minket nem terhel felelősség.
2. A NAV rendszerében szerepel a számlázó programban nem. Lehet, hogy egy olyan számla, amit nem vételeztünk be, vagy csak elírtuk a bejövő számla számát (ez alapján fésüli össze a program a számla adatokat). De az is lehet, hogy a mi adószámunkkal vásárolt valaki valamilyen terméket, így a számla el sem jutott hozzánk. Az eltérés okának célszerű utána járni.
3. A számlázó programban is és a NAV rendszerében is szerepel, de valamelyik fontosabb adata eltér (számla kelte, teljesítése vagy a végösszegek) Ez is olyan hiba, aminek célszerű utána járni.
Szűrés a hibák jellege alapján
A „Szűrés” lenyíló választómezőben ezután választani tudunk a hibák jellege alapján. Ha a „Minden számlát választjuk”, akkor értelemszerűen minden számlát láthatunk, azokat is, ahol nincsenek eltérések.
Az adatrácsban a számlaszám, a partnernév és az állapot után a számla fontosabb adatait láthatjuk felváltva a számlázó programban lévő adat, és a NAV rendszerében lévő adat összehasonlításával. Eltérés esetén az eltérő adat színe piros színnel lesz kiírva.
Mivel az IRIS – Integrált Kereskedelmi Információs Rendszer nem feltétlenül tartalmaz minden kimenő számla adatot (pl. kézi számlatömb), illetve nem tartalmaz minden bejövő számlát (pl. rezsi anyagok), vagy egyáltalán nincs is bevételezve semmilyen bejövő számla, ezért az összehasonlító funkció nem minden esetben mutat valós képet. Valós képet akkor kapnak, ha a könyvelőprogramjuk rendelkezik ezzel az összehasonlító funkcióval, mert a könyvelő programnak viszont minden számla adatot tartalmaznia kell.
Számla adatok a NAV rendszerében lap
A „Számla adatok a NAV rendszerében” lapon a lekérdezés befejezése után minden számlát látunk amelyek szerepelnek a NAV Online számla rendszerében.
Jelenleg ezek a 100 ezer ÁFA feletti számlák, 2020 július 01.-től viszont minden általunk és részünkre kiállított számlát láthatunk itt.