Online számlázás beállításai

A regisztráláskor kapott azonosítókat (technikai felhasználónév, jelszó, XML aláírókulcs, xml cserekulcs) a számlázó programban is be kell állítani, mert ezeknek az az adatoknak a segítségével tudja a program automatikusan küldeni a számla adatokat a NAV részére. 

A „Szerviz / Beállítások / Közös beállítások” menüpontban az „Online számla küldés” lapfülön tudjuk megadni az online számlázás adatait.

 

online számla küldés beállításai

Online számla küldés ÁFA határ: Jelenleg a 100 ezer forint ÁFA feletti számlákat kell kötelezően automatikusan küldeni a NAV-nak. Ez az összeg van most alapértelmezetten beállítva. Az adózó dönthet úgy, hogy a jogszabályban meghatározott ÁFA összeg alatti számlákat is küldi a NAV-nak. Ebben az esetben ezt az összeget kell módosítani, és akkor az újonnan megadott ÁFA összeg alatti számlákat is küldeni fogja a program. (A kötelező küldés határát a jelenlegi információk alapján 1,5 éven belül kötelezően nullára fogják módosítani, és onnantól kezdve minden számlát küldeni kell a NAV-nak)

Online számla küldés üzemmód: Ezt a beállítást a felhasználó nem módosíthatja. Ez a beállítás 2018 július 1. után csak „Éles üzem” lehet. Addig az időpontig pedig a bevezetés ütemében változik az ügyfeleinknél.


 

Számla nyomtatás ellenőrzési szintje:

Ezt a beállítást a felhasználó szintén nem módosíthatja. A lehetséges beállítások:

1. A számla a kiállítás után azonnal nyomtatható:
Ennél a beállításnál a számla abban az esetben is nyomtatható, ha a számla kiállítása után technikai hiba miatt az online küldés sikertelen, illetve akkor is, ha a küldés sikerült, de még nem érkezett meg rá a NAV-tól az elfogadó válasz. Viszont ennél a beállításnál a számla alsó részén kiírásra kerül a következő szöveg, ha a nyomtatásig nem történt meg a küldés és a NAV elfogadó válasza:
„Az adatszolgáltatás a NAV online számlázási rendszerébe a számla nyomtatásáig nem történt meg. Erről a számla kiállítójának kell gondoskodni a jogszabályban előírtak szerint.” 

2. A számla csak a sikeres küldés után nyomtatható:
Ebben az esetben a számla csak akkor nyomtatható, ha a küldés sikerült. A NAV elfogadó válasza ha nem érkezik meg a nyomtatásig attól még nyomtatható lesz a számla. Viszont ebben az esetben a következő szöveg fog megjelenni a számla alsó részén:
„Az adatszolgáltatás a NAV részére 2018.07.05 14:25:35 időpontban megtörtént, a kapott tranzakció ID 123456789876. A NAV visszaigazolása a számla nyomtatásáig nem érkezett meg, erről a számlakibocsátónak kell gondoskodni a jogszabályban előírtak szerint.”

3. A számla csak az elfogadó válasz megérkezése után nyomtatható:

Ebben az esetben a számla csak akkor nyomtatható, ha sikerült a küldés, és megtörtént a NAV visszaigazolása is. Ez a legszigorúbb beállítási lehetőség, viszont ebben az esetben a számla nyomtatása után már semmilyen további tennivalója nincsen, mert ebben az esetben a számla nyomtatásáig minden adatszolgáltatási kötelezettséget teljesített. Ebben az esetben a következő szöveg jelenik meg a számla alsó részén:
„Az adatszolgáltatás a NAV részére 2018.07.05 14:25:35 időpontban megtörtént, a kapott tranzakció ID 123456789876. A visszaigazolás időpontja: 2018.07.05 14:35:16”

Alapértelmezetten ez a beállítás van mindenkinél. Egyedi kérésre csak ott térünk el ettől a beállítástól, ahol ez a beállítás fennakadást okoz a számlázásban. Viszont ha ettől a beállítástól eltérő beállítást használunk, akkor a számlát kiállítónak fokozottan figyelni kell arra, hogy a kiállított számlákra megérkezett-e a NAV elfogadó válasza. Ha nem érkezett meg, vagy elutasító válasz érkezett, akkor a számla kiállítójának kell gondoskodni a manuális bejelentésről.

 

Mivel a NAV-hoz határidőben be nem jelentett számláknak igen magas a büntetési tétele (számlánként 200 ezer – 500 ezer forint), ezért a programba beépítésre kerültek további ellenőrzések is, amelyek megakadályozzák, hogy felhalmozódjanak az „elintézetlen” számlák.

Ezt a célt szolgálja a „Küldésre váró számlák maximális száma” és „Az elfogadásra váró számlák maximális száma” beállítási lehetőség. Ezeket a számokat az adott vállalkozás számlázási szokásaihoz állítjuk majd be. Ahol jellemzően egyszerre csak egy-két számlát állítanak ki ott a beállított érték 1 lesz. És minél több számlát állítanak ki egyidőben, annál nagyobbra állítjuk ezeket az értékeket. Keresünk egy olyan „kompromisszumos” beállítást, amely nem akadályozza a számlák kiállítását viszont megakadályozza az "elintézetlen” számlák felhalmozódását.

Online számla API url: Az online adatszolgáltatás erre az url címre történik. A felhasználó által nem beállítható.

Online számla url: Az online számlázás felhasználói felületének a linkje. A felhasználó által nem beállítható.

Ugrás a NAV oldalára: Erre a linkre kattintva automatikusan a NAV Online számla kezdő oldalát nyitja meg a program az alapértelmezett böngészőben.

Regisztráció a NAV oldalán: Erre a linkre kattintva automatikusan a NAV Online számla regisztráció oldalát nyitja meg a program az alapértelmezett böngészőben.

Technikai felhasználónév, jelszó, XML aláírókulcs, XML cserekulcs:  Itt kell megadni az 1. pontban (Regisztráció a NAV online számla rendszerében) leírtak alapján regisztrált felhasználó adatait.

Ellenőrzés: Ha erre a gombra kattintunk, akkor a program megkísérli a bejelentkezést a NAV online számla rendszerébe. Ha jól adtuk meg az előzőekben a felhasználó adatokat, akkor:
„A bejelentkezés a megadott felhasználói adatokkal sikerült!”
üzenetet kapjuk.

Ha valamelyik bejelentkezési adatot rosszul adjuk meg, akkor a hibás adatra utaló hibaüzenetet kapunk. (Sajnos a hibaüzenet nem mindig tartalmazza egyértelműen a hibás adat nevét, mert az üzenetet a NAV rendszere így adja vissza) A bejelentkezési adatokat lehetőleg úgy másoljuk ki a NAV Web oldaláról, hogy elkerüljük a hasonló karakterek elírásából adódó hibalehetőséget. A nagy „i”, a kis „L” és az „egyes szám” teljesen ugyan úgy néz ki a NAV web oldalán. Illetve a „nulla” és az „O” betű is összetéveszthető. Sajnos nem minden böngészőből lehet másolni a regisztrációs adatokat. (Az eddigi tapasztalatok alapján a FireFox-ból nem lehet, a Google Crome-ból, és a Microsoft Edge-ből lehet másolni)

Menü

A program üzemeltető adatai
Adatbázis létrehozása, regisztrálása
Adatrács beállítás
Adóhatósági ellenőrzési adatszolgáltatás
Adtbázis mentése
Áfa törzs karbantartás
Az online számlázáshoz felhasználó regisztráció
Bank törzs karbantartás
Banki megbízás összeállítása
Banki megbízások megtekintése
Banki mozgások lista
Banki mozgások megtekintése
Bankszámla kivonat rögzítése
Bankszámla kivonatok megtekintése
Beszerzés (automatikus szállítói rendelés)
Bizonylat nyomtatás
Deviza törzs karbantartása
Egyéb számlák megtekintése
Elintézésre váró online számlák
Első lépések
E-mail sablonok karbantartása
Felhasználói jelszó módosítása
Felhasználók karbantartása
Fizetési mód
Fuvar paritás törzs karbantartása
Gépjármű munkalapok
Gépjárművek felvitele, módosítása
Gépjárművek lejáró műszaki
Helyesbítő számla (normál számla)
Helyesbítő számla (szolgáltatás számla)
Iktatás csatolt dokumentumok
Iktatás jogcím törzs karbantartása
Iktatás, az elintézendő ügyek
Iktatás, az újonnan rögzített iktatások
Iktatás, dokumentum kezelés
Iktatások megtekintése
Interaktív felhasználói menü
Készlet bizonylat rögzítése
Készlet mozgás törzs karbantartása
Készletbizonylatok megtekintése, karbantartása
Kimenő szállítólevél kiállítása
Kimenő szállítólevelek megtekintése
Kimenő számla kiállítása
Kimenő számla módosító okirat
Kimenő számla módosító okiratok megtekintése
Kimenő számlák megtekintése
Leltár felvitele
Leltár megtekintése
Mennyiségi egység
MSSQL Szerver telepítése
Nyelv törzs karbantartása
Nyomtatás eszköz
Online számla küldés általános ismertető
Online számla logolás megtekintése
Online számla process log
Online számla részletei
Online számlák ellenőrzése
online számlázás beállításai
Partnerek felvitele, módosítása
Partnerek minősítése
Partnerenkénti forgalom
Partnerenkénti forgalom havi bontásban
Program frissítés
Program telepítése
Segítség használatának leírása
SQL Server Configuration Manager
SQL Server management Studio
Struktúra módosítás
Szállítói megrendelés kiállítása
Szállítói megrendelések megtekintése
Szerviz munkalap
Szerviz munkalapok megtekintése
Szolgáltatás számla kiállítása
Szótár karbantartása
Település csoport karbantartása
Település törzs karbantartása
Termék WEB csoport
Termékek felvitele, módosítása
Törzsvásárlói pontok beváltása
Vásárlási részletezo kiállítása
Vásárlási részletezők megtekintése
Vevői árajánlat kiállítása
Vevői árajánlatok megtekintése
Vevői megrendelés kiállítása
Vevői megrendelések megtekintése