2. lépés: SQL Server beállításai
A programok között keressük meg a Microsoft SQL Server Configuration Manager-t, és indítsuk el. (Célszerű egy indító ikont is létrehozni a tálcán, vagy az asztalon)
A program indulása után az alábbi képernyőt láthatjuk. A bal oldali függőleges menüben kattintsunk az SQL Server Service-re. Ezután a jobboldali menüben megjelennek a szervíz szolgáltatások, és a státuszuk. Az SQL Server szolgáltatás státuszának Runing-nak kell lennie. Az SQL Server Browser szolgáltatásnak Runing-nak kell lennie abban az esetben, ha az SQL servert más számítógépekről is el szeretnénk érni. Ha az SQL server-t csak a helyi gépről szeretnémk elérni, akkor a státusza lehet Stopped. A többi szolgáltatás státusza lehet Stopped és Runing is.
Majd a bal oldali függőleges menüben kattintsunk az SQL Server Network Configuration-ra, és a Protocols-ra. Ezután a jobb oldalon megjelennek a használható protokollok. Ha az SQL servert csak a helyi gépről szeretnénk elérni, akkor elég, ha csak a Shared Memory van enabled-re állítva. Viszont ha az SQL servert a hálózati számítógépekről is el szeretnénk érni, akkor engedélyezni kell a TCP/IP protokolt is. A jobb egért gombbal kattintva a megjelenő menüben tudjuk engedélyezni.
Ezután ismét a jobb egér gombbal kattintva a TCP/IP soron a megjelenő menüben válasszuk a Tulajdonságok menüpontot. Ezután megjelennek a TCP/IP beállításai. Az IP2 részben láthatjuk annak a számítógépnek az IP címét amelyikre az SQL szerver telepítve lett. A TCP Dynamic Ports résznél pedig láthatjuk annak a portnak a számát, amleyen az SQL szerver elérhető. Ezt a számot itt át is írhatjuk, és menthetjük a változásokat. Az IP címet és a port számot írjuk fel, mert a későbbiekben erre szükség lesz a bejelentkezés beállításánál, és a tűzfal beállításánál.